Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaro – element Dřeva

Jaro – element Dřevakrokusy.jpg

Elementu Dřevo jsou přiřazeny játra a žlučník. To znamená, že je třeba tyto orgány čistit a posilovat.
Žlučník je jang a játra jsou jinová.
Játra jsou ve značné míře zodpovědná za kvalitu krve.
Konzumovat bychom měli vše, co začíná růst nad zemí – výhonky mrkve, pórek, mladou cibulku aj. Doporučujeme nakličovat mungo, vojtěšku, řeřichu, (semena i nakličovací misky lze zakoupit u nás).
Z obilovin se nejvíce konzumuje (vedle rýže - samozřejmě) špalda, pšenici a oves.
Vařit bychom měli na páře, dusit, blanšírovat.
 
Fyzická rovina:
Játra plní v těle přes pět set funkcí.
Mají schopnost regenerovat svou vlastní tkáň. Hromadí velké množství krve, jež je zásobárnou živin a minerálů.
 
Vyrábějí žluč, která se ukládá do žlučníku (proto je v čínské medicíně párovým orgánem). Žluč podporuje trávení tuků a povzbuzuje peristaltiku v tlustém střevě (jedné z příčin zácpy může být právě nedostatečné vylučování žluči).
 
Jednou z nejdůležitějších funkcí je však detoxikace organizmu. Filtrují každou minutu více než litr krve, čistí tělo od jedů, chemikálií a drog.
 
Energetická rovina:
 
Žlučník je správcem rozhodnutí. Je jediným orgánem, který schraňuje čistou esenci. Rozhodnutí vždy z této esence pramení. Díky žlučníku si tedy můžeme vybrat. Žlučník rozhoduje, které návrhy jater na cestě života nám budou užitečné a které nikoliv. Schopnost žlučníku rozlišovat správné od falešného nám umožňuje následovat svůj karmický úkol.
Strach ze života nebývá pouze součástí fáze Vody, tedy ledvin. Mnohdy bývá panikou, že jsme ve správný čas a správnou chvíli neučinili správné rozhodnutí.
Schopnost promyslet si rozhodnutí, pozměnit je a nahradit jiným je známkou dobrého fungování žlučníku.
 
Emocionální rovina:
S energií jater se pojí emoce hněvu, zlosti, výbušnosti. Žlučník souvisí se schopností, činit rozhodnutí.
Orgánový proces emocí v elementu dřeva je následující. V našem životě nastane situace, kdy je třeba něco změnit. Někdo nabourává hranice naší osobnosti, něco není v souladu s naší cestou. Jaterní čchi začne stagnovat a my cítíme napětí a stoupající hněv. Hlavou se honí možnosti jak tuto situaci změnit. Přicházejí nápady a v té chvíli se zapojí žlučník, aby situaci vyhodnotil a vybral správné rozhodnutí. Játra tedy vyšlou signál ke změně a žlučník zvolí tu možnost, která je pro nás nejlepší. Jaterní energie nám poté pomůže změnu učinit.
 Dokážeme si asi představit, jaký zmatek se v nás děje pokud nás játra a žlučník nepodpoří v důsledku naší péče o ně. Při hromadění hněvu v játrech jsme frustrovaní, bez energie a v depresi. Nejsme schopni věci měnit, obviňujeme se. Nakonec rezignujeme a naše rozhodnutí se stanou součástí davu. Ztrácíme sami sebe.  
 
 
Duchovní aspekt
Pokud nejsou naše játra a žlučník v rovnováze, a to ve smyslu nejen fyzickém, ale i ve smyslu energetickém nemáme možnost objevit duchovní aspekt nás samých. Nenalezneme v sobě potenciál duchovní bytosti. Nevíme, že Bůh a Láska jsou v nás. Žijeme životem davu. Hledáme štěstí a lásku někde venku a obviňujeme svět, že je nespravedlivý.
Egoismus a neschopnost tolerance jsou také znakem nerovnováhy jater. Umění soucitu je nám skryto.
Jedním z jógových stupňů je tak zvaná VIVÉKA – schopnost rozlišit. Rozlišit, které činy nás vedou k Bohu, tedy vnitřnímu JÁ a které nás naopak odvádí. Pokud je žlučník energeticky oslaben bude oslabena i schopnost VIVÉKY.
Je zřejmé, že rovnováha jednotlivých orgánů je důležitá pro náš duševně duchovní vývoj. Tato neznalost napomáhá všemu, co je součástí konzumní společnosti a nevědomosti.
 
Možná právě proto jsou společensky tolerované drogy jako alkohol a cigarety. Nemluvě o farmakách. Játra a žlučník každého z nás jsou už tak pod velkým tlakem, díky ovzduší a všem chemickým přípravkům a přídavkům. Pokud jsou ještě více zatěžována například alkoholem, jejich schopnost detoxikace je přetížena a my se stáváme nejprve ovcí společnosti poté psychicky oslabeným jedincem a končíme s nejrůznějšími onemocněními těla.
 
Co dělat:
Zdravá strava (nejlépe bio), nekouřit, nepít alkohol, nahlas zpívat, hodně chodit, občas divoce tančit.
Smysluplně využívat svou jaterní energii v činnostech, které jsou součástí našeho karmického určení.
Čistit játra.
 
Játra regenerují s potravinami bohatými na chlorofyl:
mladý ječmen, spirulina, vodní řasy.
Vhodná je konzumace hořčinů jako výtažek z grepových jader, čekanka, kořen pampelišky.
Výhonky (mungo, vojtěška, řeřicha) a vše co roste nad zemí (řapíkatý celer, mladá cibulka, bylinky a kytičky).
Strava by měla být lehčí a úprava jídla kratší (dusit, blanšírovat).
Kromě celozrnné rýže konzumujeme více špaldy a pšenice.
 
K očistě můžeme použít:
RABANON (výtažek z bio černé ředkve)
Hlíva ústřičná v tabletách (Pragon)
Mladý ječmen v bio kvalitě 
Ostropestřec mariánský
Čekanku v tinktuře (Nobilis Tilia)
Grepové jádro (Nobilis)