Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozdní léto – období žaludku, sleziny a slinivky – FÁZE ZEMĚ

28. 8. 2018

Pozdní léto – období žaludku, sleziny a slinivky  – FÁZE  ZEMĚ

 img_8144.jpg
Žaludek a slezina se slinivkou symbolizují v těle střed a fázi Země.
 
KOV (plíce, tlusté střevo) – podzim
DŘEVO (žlučník, játra) - jaro
VODA (ledviny, močový měchýř) - zima
OHEŇ (srdce, tenké střevo) - léto… ty všechny mají své vlastní úkoly.
Kdyby se však tyto úkoly nevztahovaly k ZEMI jako k centru, všechny by se sesypaly. ManuelaHeider deJahnsen – ČÍNSKÁ MEDICÍNA
 
V tomto období bychom se měli více zajímat o své stravovací návyky – ŽALUDEK. Žaludek je nejsilnější orgán člověka. Spolu s tlustým střevem vytváří vnitřní ochranný štít proti nemocím. Trávení začíná v ústech a rozmělní potravu tak aby mohla pokračovat do žaludku. Ten pak promíchává veškeré substance a připravuje je ke vstupu do trávicího traktu.
V orgánových hodinách v čínské medicíně je doba žaludku mezi 7 – 9 hodinou ranní. Doba kdy bychom měli snídat vydatnou obilnou kaši (vařenou), abychom dodali potřebnou energii slezině. Pokud nedáme žaludku kvalitní snídani, nejlepší čas uplyne bez užitku. Ostatní orgány čekají. Ani ony již nemohou využít maximálního výkonu svých funkcí ve svém optimálním čase, protože chybí potrava. Prakticky všude se dostává pozdě.
 
Na duševní rovině se žaludek podílí na trávení duševně duchovních pochodů  naší mysli. Pokud nemáme pevný žaludek, nebudeme schopni strávit zkoušky života s lehkostí. Práce s emocemi je na cestě k duchovnímu poznání velmi důležitá. Emoce nás vedou k naší vnitřní pravdě a pomáhají nám rozlišit co je správné a co nikoliv (práce žlučníku). Proto bez zdravě pracujícího a spokojeného žaludku nemůže dosáhnout prožitků láskyplného přijetí sebe sama.
 
SLEZINA
Slezina filtruje krev. Ničí a odstraňuje spotřebované krvinky. Hromadí krev pro naléhavou potřebu. Hraje rozhodující roli při podpoře imunitního systému.
Slezina je v čínské medicíně PRAMEN ŽIVOTA PRO VŠECHNY OSTATNÍ ORGÁNY.
Je určovacím faktorem pro rezervoár fyzické energie, kterou osoba disponuje. Slezinu blokuje vlhkost a hleny
SLINIVKA BŘIŠNÍ
Patří k hormonálnímu systému těla (inzulín, glukagon). Produkuje enzymy, které podporují štěpení potravin v tenkém střevě. Je jediná v celé trávicí soustavě, která tráví všechny tři složky potravy – bílkoviny, tuky a uhlohydráty. Hraje hlavní roli v rovnováze hladiny krevního cukru.
 
Na duševní rovině slezina vytváří emoční stabilitu a schopnost koncentrace. Obojí je třeba k meditační praxi, která by měla být praktikována denně.
Oslabená slezina a narušená funkce slinivky a žaludku vždy znamenají, že je naše energie zaměřena ven na starosti a problémy druhých a je zanedbávána péče o sebe samé. Nebo dochází na opačný extrém, kdy se mysl točí v kruzích, zabýváme se sami sebou a ztrácíme širší pohled na život.
Slezina je spirituální rukou Boha. Člověk s plně funkční slezinou je ve stavu svatosti. Tím co činí nebo nečiní, přináší na zemi Boha.
 
CUKR je zlodějem čchi!!!
Oslabená slezina se nejčastěji projeví chutí na sladké. Cukr je však nejvíce škodlivou látkou, kterou můžeme jako lék použít. Je třeba se zcela vzdát sladkostí a všeho co cukr obsahuje.
Cukr nahradíme obilnými a rýžovými slady a sirupy. Nejlépe je však začít den kaší z celozrnné rýže a obilí a vařeným ovocem. Sacharidy, které jsou v zrnu obsaženy, jsou dostatečným přísunem cukrů pro začátek dne. Celé zrno navíc slezinu posiluje.
Dalším důležitým krokem pro harmonický chod našeho středu (sleziny a žaludku) je dobré rozžvýkávání potravy. Sliny obsahují trávící enzymy, které nejsou jinde v trávicím traktu. Sliny jsou také přirozenou zásadou, jež tvoří vyrovnané PH v těle.
 
Potraviny na posílení středu: 
CELOZRNNÁ RÝŽE A OBILÍ (jáhly, ječmen, špalda, kukuřice).
LUŠTĚNINY (fazole adzuki, hrách, sojové boby)
ZELENINA (dýně, mrkev, tuřín, červená řepa, houby shiitake)
Zázvor a ženšen posilují slezinu.
Zavařujme sezonní ovoce, děláme džemy s řasou agar-agar.