Prosincové doporučení s receptem
Prosincové doporučení s receptem na Vánoční tabuli.
Měsíc prosinec je stále v elementu kovu a je nejvíce zatěžováno tlusté střevo, které je partnerským orgánem plic. Tlusté střevo je nejen odpadním potrubím celého těla a je třeba ho udržovat pružné a čisté. Existují různé pomocné metody jak tlusté střevo vyčistit (například klystýr, hydrokolonterapie, aj.), ale všechny zbaví střevo nejen škodlivin, ale i těch podpůrných bakterií.
Nejspolehlivějším pomocníkem je zdravá a vyvážená strava, nejlépe makrobiotická. Je bohatá na vlákninu a udržuje PH těla v rovnováze. Obiloviny a rýže v celozrnné podobě, pohanka, jáhly, fazole adzuki, miso pasty jsou vhodné jako potraviny k podpoře tlustého střeva. Zelenina (kromě rajčat a lilků), nejlépe sezonní, zelí, květák.
Tlusté střevo, kromě, vhodné stravy potřebuje pohyb. Některé jógové ásany jsou pro střeva úžasné! Samozřejmě i jiný pravidelný druh pohybu, sestav a cvičení, které podporují pohyb pasu a podbřišku jsou skvělé.
RADY:
Pokud trpíte zácpou, zvyšte na talíři poměr zeleniny. Pijte dost vody a hýbejte se. Projímadla jsou krajním východiskem a peristaltika střeva po nich leniví.
Při průjmu jezte více pečená a zapékaná jídla, aby se střevo spíš vysušovalo a omezte zeleninu.
Mimořádně vhodné pro rovnováhu tlustého střeva je lněné semínko.
Pitný režim je také velmi důležitý.
RECEPT NA MAKROBIOTICKOU VÁNOČNÍ TABULI
Polévka: Zeleninová s mořskou řasou dulse
Potřebujeme: kořenovou zeleninu, cibuli, miso, kuzu, pohanku lámanku, dulse řasy, sůl, bobkový list, nové koření.
Postup: cibuli nakrájíme a osmahneme. Přidáme nakrájenou kořenovou zeleninu, zalijeme vodou, přidáme sůl, bobkový list, nové moření a vaříme. Než zelenina úplně změkne, přidáme lžičku misa, dulse řasy (podle množství vody) a hrst pohanky lámanky. Když je polévka hotová, ztlumíme oheň a přidáme kuzu ( 1-2 lžičky kuzu rozmícháme v troše vody, dokud se zcela nerozpustí a vlijeme do polévky). Necháme přejít varem a hotovo.
Hlavní chod: Salát z dýně hokaido, smažené tofu (nebo robi maso, tempeh, celer, květák…)
Potřebujeme: dýni, mrkev, petržel, celer, cibuli, tofunézu, rostlinou smetanu Provamel, tofu nebo sojový salám, kyselou okurku, sůl.
Postup: zeleninu a dýni uvaříme do měkka ve slané vodě a necháme vystydnout. Nakrájíme s okurkami na kostičky. Cibulku na velejemno nakrájenou lehce orestujeme. Vše smícháme s tofunézou, přidáme trochu rostlinné smetany. Zakápneme citrónem.
Tofu a ostatní na smažení nejprve obalíme v rostlinné smetaně (my používáme Provamel) a potom v celozrnné nebo kukuřičné strouhance. Smažíme na oleji (slunečnicovém, za studena lisovaném od Pro-bia- nepřepaluje se).
Pokud chcete vánoční sladkoví péct doma sami doporučuji kuchařku Dagmar Lužné MAKROBIOTICKÉ NEDĚLNÍ VAŘENÍ. Vloni jsme pekli asi pět druhů. Byla to zábava a dopadlo to skvěle.
Doporučení: Každé ráno si k snídani děláme rýžovo-obilnou kaši a na štědrý den to není jinak. Vánoční menu je chudé na obiloviny tak alespoň je dodáme tělu právě ve snídani. Nevidíme sice zlaté prasátko, ale je nám večer dobře, akorát sytě a akorát prázdně.
CESMÍNA VÁM PŘEJE KRÁSNÉ KLIDNÉ A LÁSKYPLNÉ VÁNOCE.