Jdi na obsah Jdi na menu
 


Únorové doporučení s receptem

LEDVINY

Jinovou esencí zimy jsou ledviny. Ledviny jsou párovým orgánem, odpovídají kvalitě druhé čakry a podílejí se na vztazích. Na vztazích partnerských, přátelských, k sobě samému. Na vztazích k sexu, k penězům, k životu jako takovému.

Z toho vyplývá, že ledviny jsou velmi zatěžovanými orgány a proto třeba o ně pečovat celoročně. Naším nevyváženým stylem života mají ledviny tendenci se vyčerpávat a vyprazdňovat.
Vztahy jsou duchovními posly. Vypovídají o tom, kdo jsme, jaké jsou naše priority a jaké nám byly dány zásady v rodině. Právě proto v sobě ledviny nesou esenci zděděné energie. Esenci rodu, do kterého jsme se inkarnovali.
 

Emoce: Strachstrach-pro-gib.jpg

 
V každé čakře a každém orgánu je více či méně strach obsažen. Ledviny a druhá čakra se však pojí k tak zvanému strachu základnímu, kterým je strach o přežití. Strach, zdali budu schopen tvořit, zdali budu mít dostatek energie k tomu se o sebe a případně rodinu postarat. K tomu se váže i obava o naše libido a rozmnožování. O naši sílu sexuální a erotickou.
 
Co ledviny a druhou čakru vyčerpává:
 
Právě strach a chování, které ze strachu vychází je nejvíce škodlivou energií, která ledviny vyčerpá. Manipulace, neetické chování, nedostatek úcty k sobě a druhému, to vše jsou příčiny oslabení ledvin. Stále diskutovaný stres je vlastně neustálý únik před vnitřním strachem.
 
Terapie:
Ledviny posílíme vyváženou stravou a správným pitným režimem. Ledviny potřebují teplo a klid. Z potravin to jsou fazole adzuki, pohanka a mořské řasy. Polévka miso je skvělá na prohřátí. Rovnováha ledvin úzce souvisí s rovnováhou kyselin a zásad v těle. Proto hlavně v zimě jíme potraviny více zásadité – miso, umebošky, banču čaj a vše co obsahuje hodně vápníku a železa.
K tomu, abychom odhalili naše strachy, je třeba ztišit naši mysl (Joga, Zhineng Qigong, Tai-Chi) a zastavit se. Je třeba pochopit naše motivy a chování než začneme věci měnit. Druhá čakra a ledviny jsou plny tvůrčí životní energie, kterou potřebuje k tomu, abychom se naučili Víře v život, Víře v nás jako člověka tvůrčího. Nejlepším lékem na strach je totiž právě VÍRA.
 

RECEPT:   Pohankové nudle na thajský způsob (Phad Thai)

Soba nudle 2 min povaříme ve vroucí vodě.
 
Potřebujeme: cibuli šalotku, zázvor, tofu burger, mrkev, zelí, gomasio, shoyu
 
Šalotku necháme zpěnit na oleji, přidáme nastrouhaný zázvor a chvíli restujeme. Prokapeme shoyou, přidáme nastrouhanou mrkev a zelí na proužky a opět chvíli orestujeme. Nakonec přidáme na proužky nakrájený tofu burger a uvařené nudle.
Posypeme gomasiem a sezonně čerstvým koriandrem a mungo výhonky.